26 Şubat, 2010

finalist # 13: murtaza biçici

Şimdi bize fazla olmayan bir şeyi istiyoruz. Hakettiğimizden fazla olmayan, sabahtan akşama kadar kaybolmayı istiyoruz. İlk kez geçeceğimiz yolların şarkısını söylercesine hasretindeyiz. Hasretindeyiz, çünkü yorulduk. Yorulduk kaybolmamış gibi yürüdüğümüz yollardan, evlerden, işlerden, okullardan... Onların yabancılığından yorulduk. Başka gibi yaşanan aynılardan, bize, insana içkin olmayan kaygılardan, duygulardan, yalancılıklardan yorulduk. Nefes almak istiyoruz. Gerçekten bizim olanı tanımak, görmek, sevmek istiyoruz. Bizim olanı yaşamak istiyoruz. Her yeninin hayalinde heyecanımız. İçkin olanı yaşayıp sevmekte heyecanımız. Doğayı, insanı, insanın göz yaşlarını, göz yaşlarından tarihleri, gülüşlerden tarihleri, aşklardan tarihleri yaşamak istiyoruz. Onlara binalar, beton yığınları gibi bakanlara inat, severek, acıyarak, gülerek hissetmek, en insan halimizle en insanın olanları yaşamak istiyoruz.

Biz varken, ama bizden başka olan her şeyin de farkındayken, yani her şeyde biraz olan biz, yorgunluğumuz kadar heyecanlı ve umutluyuz. Farklı ve yeni olana diktik gözümüzü, gidemediğimiz yerler kadar eksiğiz artık... Artık her yeri daha çok özleyeniz. Bu yüzden yalnız bir yer değil gideceğimiz, bu yüzden düşeceğiz yollara. Değişmeye ve değiştirmeye heyecan duyduğumuz, paylaştıkça çoğalıp çoğalttığımız içindir ki, bizim gemilerimizin demirleri olmaz. Biz, her şeyin, her yerin hasret duyduğuyuz. Bu yüzden kalamayız, bu yüzden gideceğiz. Yollar kadar değişip değiştireceğiz. Olmadık yerde bir 'memleket' düşleyeceğiz. Yalnızlığımız kadar bir sevda düşleyeceğiz.

Yolumuz uzun ve yeni düşeceğiz yollara. Yollar ki bizim yollarımız, gökyüzü bizim gökyüzümüz, biz ne kadar onların parçalanamayacağını bilsek de, sürekli onları parçalayanların, gökyüzünün, denizlerin ve yolların katillerinin dünyasında yaşıyoruz. Onların duvarlarının, onların paralarının içinde yaşıyoruz. Fakat biliyoruz ki, umutlarımıza, arzularımıza, gökyüzüne örülen bu duvar karşısında yalnız ve çaresiz değiliz. Nazım’ın dediği gibi, "o duvar, o duvarınız, vız gelir bize vız." Biz her şeye rağmen insan olanlar ve sınır tanımayanlar olarak, çıkacağız yollara. Umutlarımız, arzularımız, yollarımız kimsenin elinde hapsolamayacaksa da, beklediğim bir el koyulacakken yola... güneşten sıcak, sevdadan tuzlu olamayacaksa da elbet, yeni bir yerin şiirini yazar gibi, arkamdan sallanacak bir el...

Çoğulluğumuza inanaraktan... Biz'den biri; Murtaza Biçici

***
Bu öğrenciler gözlerimi yaşartıyor desem, menopozumun mu yaklaştığını düşünürsünüz bilmem:)

19 yaşında, İzmirli, ODTÜ Felsefe Hazırlık sınıfı öğrencisi Murtaza.

Yazısı ilk satırıyla beni teslim aldı; "hak ettiğimizden fazla olmayan..."


Tarif edemediğim şey buydu işte. Hak ettiklerinden, hak ettiğinizden fazlası değildi seyahat edebilmek!

Murtaza bursu alırdı, alamazdı bilmiyordum, bilmiyorum. En azından burs yolculuğunun onun ve bizim için hafızalarda kalma, değiştirici güç olma ihtimalini artırmak istedim. Ona bir mesaj attım:

Sevgili Murtaza,

Sana bir görev vereceğim; bu görevi gerçekleştirdiğinde seyahat bursu finalistlerinden biri olacaksın. 'Sana özel' bir görev yaratmamı umarım yanlış anlamazsın. İsteyeceğim şeyin hem sana, hem de benim amaçlarıma faydası olacağına inanıyorum. ODTÜ Felsefe öğrencisi olduğunu ve hazırlıkta okuduğunu biliyorum. Bölümünüz akademisyenlerinden Prof Dr Ahmet İnam, fikrini merak ettiğim, yazılarını takip ettiğim ve oldukça önemsediğim bir kişi. Seninle denk gelmesek, kendim onunla iletişim kurmayı planlamıştım. Ama şimdi, senin katkınla, belki süreç daha zevkli bir hale evrilebilir.

Görevin şu: Ahmet Bey'i ziyaret etmek; genç gezginler seyahat bursundan, bursa başvurundan, sana özel konmuş görevinden kendisine bahsetmek ve Pansiyon'da yayınlanmak üzere ondan 'bir mesaj, bir görüş, üzerine düşünebileceğimiz bir soru' rica etmek. Yıllar önce Ahmet Bey'in bir yazısını okumuştum; bugün her kimsem ve ne yapmaya çalışıyorsam, o yazıdan anladıklarımın etkisi büyüktür.

Görevi gerçekleştirmeye karar verir, Ahmet İnam'a ulaşmayı ve derdini anlatmayı başarırsan, sevgi ve saygılarımı da iletmeyi unutma:) Göreve itirazın olursa, bu mesajdan öncesindeki kadar yazdıklarını beğenmiş olacağım, o durum değişemez. Işığını gördüğüm gençlerden biri olarak kalacaksın. Ama o gençler 25 kişinin üzerinde. Benim için de çok zorlu bir süreç. Kimi seçmem gerektiği konusunda benim de ışığa ihtiyacım var.

Pansiyon'dan selamlar.
Özlem

-Devam edecek-

9 yorum:

bülent bayer dedi ki...

Hmm, gayet başarılı, değerlendirilmeli...

Baki Berk Kayalar dedi ki...

Murtaza kardeşimin başvuru yazısını çok beğendim. Felsefe bölümünde okuduğu her halinden belli oluyor.

Yolu açık olsun.

umitorhan dedi ki...

"...Değişmeye ve değiştirmeye heyecan duyduğumuz, paylaştıkça çoğalıp çoğalttığımız içindir ki, bizim gemilerimizin demirleri olmaz."

Gerçekten harika. Büyüleyici. Çok güzel bir başvuru yazısı.
Öss tercihlerimin sırası birazcık daha farklı olsaymış Murtaza ile sınıf arkadaşı olacakmışım.

Sevgiler.

Adsız dedi ki...

çok başarılı, içten ve saf bir yazı olmuş, başarılar

Hakan Nural dedi ki...

Çok güzel bir yazı gerçekten tebrikler!

ssbb dedi ki...

ınının, ınının, ınınıııın

Gökhan dedi ki...

okumayı en çok istediğim bölümlerden biriydi felsefe.. yeni düşünceler belki bize ters gelen ya da tamam içinde olduğum felsefe bu dedirtecek türden düşünceler çok hoş olmalı. :) yazın da çok hoştu. umarım istediğin gibi olur her şey :)

murtaza dedi ki...

yorumlarınız için teşekürler arkadaşlar.

Zeplin Ates dedi ki...

Çok güzeldi, başarılar dilerim.